"Nie" dla meningokoków

Co to są meningokoki?

Meningokoki to bakterie z gatunku Neisseria meningitidis zwane również dwoinkami zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Meningokoki to bakterie, które przenoszą się m. in. drogą kropelkową. Występują one w różnych odmianach, które nazywamy serogrupami. W Polsce najczęściej występują meningokoki należące do dwóch serogrup B i C, które stanowią przyczynę 90 proc. wszystkich zachorowań w Europie. Epidemie najczęściej wywołują meningokoki z grupy C. To one są odpowiedzialne za groźniejsze przypadki choroby meningokokowej, powodując sepsę, a co za tym idzie wiążą się z wysoką śmiertelnością.

Kampania „Nie! Dla meningokoków”

Ogólnopolska Kampania Profilaktyki Zakażeń Meningokokowych „Nie! Dla meningokoków” została zainicjowana w 2008 roku w celu:

• poinformowania Polaków o groźnych zakażeniach wywoływanych przez meningokoki typu C;
  • edukacji polskiego społeczeństwa o profilaktyce zachorowań.

Groźna bakteria – Neisseria meningitidis - może wywołać Inwazyjną Chorobę Meningokokową objawiającą się najczęściej jako zapalenie opon-mózgowo rdzeniowych lub zakażenie krwi (sepsa). Według przeprowadzonego przez instytut GFK Polonia w lutym 2010 roku, na zlecenie kampanii, badania, zdecydowana większość rodziców kojarzy sepsę tylko z pneumokokami. Tymczasem w wyniku zakażenia meningokokami jedno na dziesięć dzieci umiera, co piąte w wyniku przebytej choroby ulega groźnym powikłaniom. Dlatego też ogólnopolska kampania „Nie! Dla meningokoków” od ponad trzech lat edukuje o chorobie, skutecznej profilaktyce i leczeniu. Sepsa może mieć piorunujący przebieg, nie dając tym samym czasu lekarzowi na skuteczną terapię, dlatego też tak ważne jest dotarcie z informacją o chorobie do szerokiego grona osób, a w szczególności do rodziców dzieci, które są szczególnie narażone na zakażenia, jak również szerokie propagowanie profilaktyki w postaci szczepień ochronnych. Ogólnopolska Kampania Profilaktyki Zakażeń Meningokokowych „Nie! Dla meningokoków” skierowana jest do rodziców dzieci małych, nastolatków oraz samej młodzieży szkolnej, a także do środowiska medycznego. Kampanię „Nie! Dla meningokoków” zainicjowała we wrześniu 2008 roku fundacja „Aby żyć”, prowadząca od lat działania prozdrowotne.