Doświadczenia przyrodnicze

Doświadczenia

Zapraszamy do krainy doświadczeń. Z nami można poznać świat przyrody. Przy pomocy przedmiotów codziennego użytku można wykonać proste doświadczenia.

Bańki mydlane

Bańki mydlane można robić używając gotowych płynów lub samemu przygotowując je z wody, płynu do mycia naczyń i gliceryny. Gliceryna powoduje, że bańka mydlana pęka później. Jeśli woda z kranu jest twarda można do produkcji baniek użyć wody destylowanej. Więcej na temat baniek można przeczytać w zakładce "Bańki mydlane".

Lampa lawa

Do wysokiego przezroczystego naczynia szklanego lub plastikowego wlewamy odrobinę wody. Wlewamy olej do 3/4 pojemności naczynia. Następnie do oleju dodajemy kilka kropel barwnika lub atramentu. Na koniec wrzucamy dowolną tabletkę musującą i obserwujemy lampę lawę.

Chemiczny wulkan

Bardzo efektowne i proste doświadczenie. Wystarczy do dowolnego pojemnika wsypać sodę oczyszczoną i polać ją octem. Uwalniający się dwutlenek węgla powoduje, że pojawi się piana. Aby doświadczenie było ciekawsze można do sody dodać barwnik, a powstająca piana będzie kolorowa. Chcąc odtworzyć działanie wulkanu można ulepić wulkan z plasteliny lub gliny, a do jego wnętrza wsypać sodę oczyszczoną. Od dołu doprowadzić ocet i mamy wybuch wulkanu.

Oznaczamy pH roztworu

Wywar z czerwonej kapusty może służyć jako wskaźnik kwasowo-zasadowy. W zależności od odczynu roztworu przyjmuje różne zabarwienie: w kwaśnym jest czerwony, w obojętnym - fioletowy, a w zasadowym - zielony. Doświadczenie to można wykonać w domu. Pokrojoną czerwoną kapustę gotujemy kilka minut i odcedzamy. Powstały wywar po ostudzeniu używany do mierzenia pH.

Przygotowujemy kilka słoiczków, do których wlewamy lub wsypujemy substancje dla których chcemy oznaczyć pH np. ocet, proszek do prania, pepsi, proszek do pieczenia, woda destylowana. W zależności od pH danej substancji nasz roztwór zmieniał kolor. Dla substancji kwaśnych był czerwony, dla zasadowych zielony lub żółty, a dla obojętnych fioletowy.